  • M35C276K060BZSS
M35C276K060BZSS
advertisement
Manufacturer No:
M35C276K060BZSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-M35C276K060BZSS
Package:
0803 (2108 Metric)
Datasheet:
M35C276K060BZSS
Description:
27μF ±10% 5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.003mA Bulk 0803 (2108 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
M35C276K060BZSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    700mA
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.307 7.80mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0803 (2108 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    TANTALUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M35
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.835Lx0.315W 21.20mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Depth
    8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm