  • M30U474M5-F
M30U474M5-F
advertisement
Manufacturer No:
M30U474M5-F
HK JDW NO:
192-M30U474M5-F
Package:
Radial
Datasheet:
M30U474M5-F
Description:
M30 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6983
Step5Bar-code shipping tag
M30U474M5-F
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M30
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Lead Diameter
    101.6 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    9.144mm
  • Height Seated (Max)
    0.420 10.66mm