  • M300-FV3104500
M300-FV3104500
advertisement
Manufacturer No:
M300-FV3104500
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M300-FV3104500
Package:
Datasheet:
M300-FV3104500
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M300-FV3104500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    M300
  • Feature
    Mating Flange
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    10
  • Applications
    Automotive, General Purpose, Telecommunications
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    600V
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket, Power
  • Insulation Height
    0.256 6.50mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.118 3.00mm
  • Insulation Color
    Green
  • Row Spacing - Mating
    0.118 (3.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.126 3.20mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Stack Height (Mating)
    8.9mm