  • M30-3101446
M30-3101446
advertisement
Manufacturer No:
M30-3101446
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M30-3101446
Package:
SIL
Datasheet:
M30-3101446
Description:
M30 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 14-Position Board to Cable/Wire 0.165 4.20mm Height
Step5Bar-code shipping tag
M30-3101446
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Rectangular
  • Insulation Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    M30
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.165 4.20mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Natural
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.758 inch
  • Contact Length - Post
    0.091 2.30mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    1
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.049 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V