  • M22-2035005
M22-2035005
advertisement
Manufacturer No:
M22-2035005
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M22-2035005
Package:
SIL
Datasheet:
M22-2035005
Description:
M22 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 50-Position Board to Board 0.079 2.00mm Height
Step5Bar-code shipping tag
M22-2035005
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Material
    Glass, Polyester
  • Housing Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    M22
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A per Contact
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.5mm
  • Insulation Height
    0.079 2.00mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    2mm
  • Contact Length - Mating
    0.138 3.50mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Working Voltage
    250V
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch
  • Max Current Rating
    1A
  • Durability
    300 Cycles
  • Length
    100mm