  • M15R102K1-F
M15R102K1-F
advertisement
Manufacturer No:
M15R102K1-F
HK JDW NO:
192-M15R102K1-F
Package:
Radial
Datasheet:
M15R102K1-F
Description:
M15 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.130W 3.81mmx3.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 208
Step5Bar-code shipping tag
M15R102K1-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M15
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.130W 3.81mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    101.6 μm
  • Size Code
    1513
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    5.334mm
  • Height Seated (Max)
    0.270 6.85mm
  • Length
    3.81mm