  • LTC6652BHMS8-4.096#TRPBF
LTC6652BHMS8-4.096#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC6652BHMS8-4.096#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC6652BHMS8-4.096#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8MSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTC6652BHMS8-4.096#TRPBF
    Select All
  • Base Part Number
    LTC6652
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    4.096V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    13.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.8V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    4.396V~13.2V
  • Current - Output
    5mA
  • Current - Supply
    560μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4.096V
  • Reference Type
    Series
  • Output Voltage-Max
  • Temp Coef of Voltage-Max
    10 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2.3ppmp-p
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm