  • LTC4120EUD-4.2
LTC4120EUD-4.2
advertisement
Manufacturer No:
LTC4120EUD-4.2
HK JDW NO:
471-LTC4120EUD-4.2
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Constant - Programmable LTC4120 16-WFQFN Exposed Pad Tube 16 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC4120EUD-4.2 Overview
There is a version of it included in the package Tube.Among the packages that come with this product, there is one that is 16-WFQFN Exposed Pad.Surface Mount is the mounting type of the device.It is recommended that the temperature be set to -40°C~125°C TJ in order to ensure reliable performance.In order to operate this device, an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT must be used.Constant - Programmable current is required to charge the device.The related parts of the base part number LTC4120 can be found by following the order of the base part number.Batteries pack have 4.2V.This board has 16 pins, making it very simple to construct.The device indicates 400mA charging current as its maximum.There is a maximum voltage of 40V for the device.
LTC4120EUD-4.2 Features
Battery pack voltage of 4.2V
16-WFQFN Exposed Pad package
LTC4120EUD-4.2 Applications
  • Electronic dictionary
  • Drone
  • Cellphones
  • Automotive battery charger circuits
  • Medical
  • Smart cameras
  • Locomotive
  • Trash compactors
  • Electric lift car
  • Instruments and meters
Step5Bar-code shipping tag
LTC4120EUD-4.2
  • Part Status
    Obsolete
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LTC4120
  • Pin Count
    16
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    40V
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    400mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ