  • LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF
LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF
Package:
MSOP
Description:
DACVoltage1.25 B B
Purchasing and Inquiry
LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF Overview
A MSOP package contains it, and it is available for download. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape and Reel. It is designed with 10 pins. It is possible for this FPGA to perform as per its specifications as long as it is mounted in Surface Mount direction. As far as the maximum operating temperature of this module is concerned, it reaches 85°C. -40°C should be higher than the operating temperature. The maximum supply voltage it supports is 5.5V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 2.7V.
LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF Features
MSOP package
10 pins
4 channels
LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF Applications
  • Digital Potentiometer
  • Function Generaion
  • Software Radio
  • Closed-loop process control
  • Automatic Test Equipment
  • Data Distribution System
  • Set Top Boxes
  • Waveform Reconstruction
  • DAT Recorders and Players
  • Digital Calibration
Step5Bar-code shipping tag
LTC2634IMSE-LZ10#TRPBF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output Type
    Voltage
  • Number of Channels
    4
  • Interface
    SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Power Dissipation-Max
    1.8mW