  • LTC1911EMS8-1.8#PBF
LTC1911EMS8-1.8#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1911EMS8-1.8#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1911EMS8-1.8#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
8 Terminals 2.7V 8-Pin LTC1911 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 1.5MHz Tube 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC1911EMS8-1.8#PBF Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tube package. As you can see, this harley voltage regulator contains 8 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHED CAPACITOR REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The harley voltage regulator is available as a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package to save space. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. Operating at -40°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 1.5MHz. Input voltage 2.7V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. The maximum input voltage of this voltage regulator 12v is 5.5V. 260 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 3.6V for the purposes of operation. This voltage regulator is included in the Other Analog ICs subcategory. DC/DC regulators of this type are part of the LTC1911 family of voltage regulator 12vs. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 1.8V volts. The switching regulator operation of the system is controlled by 8 pins. A maximum output current of 250mA A is available to meet the switching regulator operation requirements. This DC DC switching regulator operates from a supply current of 180μA.
LTC1911EMS8-1.8#PBF Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
LTC1911EMS8-1.8#PBF Applications
  • Digital precision reference circuits
  • Electrical distribution systems
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Combined machine tools
  • Scientific testing
  • Photovoltaic power
  • Driver circuits
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Thermal power
  • Flaw detection equipment
Step5Bar-code shipping tag
LTC1911EMS8-1.8#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1911
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Operating Supply Current
    180μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    1.5MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm