  • LT3060HTS8-1.2#TRMPBF
LT3060HTS8-1.2#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3060HTS8-1.2#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT3060HTS8-1.2#TRMPBF
Package:
SOT-23-8
Description:
PMIC SOT-23-8
Quantity:
In Stock : 9221
Step5Bar-code shipping tag
LT3060HTS8-1.2#TRMPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Current
    40μA
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Max Input Voltage
    45V
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    79dB
  • Min Current Limit
    110mA