  • LT1965IMS8E-3.3#TRPBF
LT1965IMS8E-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1965IMS8E-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1965IMS8E-3.3#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
Enable Fixed 0.65mm LT1965 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3899
Step5Bar-code shipping tag
LT1965IMS8E-3.3#TRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1965
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.1A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.1mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.49V @ 1.1A
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Output Voltage1-Max
    3.399V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    22V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm