  • LT1764ET-3.3#PBF
LT1764ET-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1764ET-3.3#PBF
HK JDW NO:
84-LT1764ET-3.3#PBF
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LT1764ET-3.3#PBF
Description:
Enable Fixed LT1764 PMIC 5 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 55
Step5Bar-code shipping tag
LT1764ET-3.3#PBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    255
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LT1764
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    200mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    3A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.66V @ 3A
  • PSRR
    63dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Min Current Limit
    3.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V