  • LT1460GIZ-2.5#TRPBF
LT1460GIZ-2.5#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1460GIZ-2.5#TRPBF
HK JDW NO:
471-LT1460GIZ-2.5#TRPBF
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description:
IC VREF SERIES 0.25% TO92-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1460GIZ-2.5#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1460
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-PBCY-W3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    20V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.4V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    3.4V~20V
  • Current - Output
    40mA
  • Current - Supply
    165μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Reference Type
    Series
  • Output Voltage-Max
    2.50625V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    25 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    10μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz