  • LSS-130501A7
LSS-130501A7
advertisement
Manufacturer No:
LSS-130501A7
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-LSS-130501A7
Package:
Datasheet:
Description:
LSS-130501A7 datasheet pdf and Slide Switches product details from E-Switch stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LSS-130501A7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    PHENOLIC
  • Housing Material
    STEEL
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
  • Terminal Material
    BRASS
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating (Amps)
    500mA DC
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20.4978mm
  • Body Breadth
    6.8072 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SP3T
  • Switch Function
    On-On-On
  • Contact Resistance
    0.03mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    0.5A@50VDC
  • PCB Hole Count
    4
  • Actuator Color
    BLACK
  • Switch Travel
    4.00mm
  • Body Height
    6.7056mm
  • Length - Termination
    0.118 inch
  • Actuator Length
    7.00mm