  • LRC-LR2010LF-01-R150F
LRC-LR2010LF-01-R150F
advertisement
Manufacturer No:
LRC-LR2010LF-01-R150F
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
HK JDW NO:
850-LRC-LR2010LF-01-R150F
Package:
2010 (5025 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, LR Series, Thick Film, 150mOhm, 1W, ±1%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 2912
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LRC-LR2010LF-01-R150F
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    LR
  • Size / Dimension
    0.206Lx0.104W 5.23mmx2.64mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    150mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm