  • LQP03TN4N7J04D
LQP03TN4N7J04D
advertisement
Manufacturer No:
LQP03TN4N7J04D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQP03TN4N7J04D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQP03TN4N7J04D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    350μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    160mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Inductance
    4.7 nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • Max DC Current
    160mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    13
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    400mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.0047 µH
  • DC Current
    160mA
  • Height
    304.8μm
  • Length
    609.6μm
  • Width
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    400mOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C