  • LQP02HQ20NH02E
LQP02HQ20NH02E
advertisement
Manufacturer No:
LQP02HQ20NH02E
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQP02HQ20NH02E
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
LQP02HQ20NH02E
Description:
Quantity:
In Stock : 4962
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQP02HQ20NH02E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thick Film
  • Composition
    Thin Film
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    140mA
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Inductance
    20nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.26Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    12 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Inductance Frequency - Test
    500MHz
  • Rated Current-Max
    0.14A
  • Height Seated (Max)
    0.013 0.32mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C