  • LQM21NN1R8K10D
LQM21NN1R8K10D
advertisement
Manufacturer No:
LQM21NN1R8K10D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQM21NN1R8K10D
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
LQM21NN1R8K10D
Description:
Ind General Purpose Chip Shielded Multi-Layer 1.8uH 10% 10MHz 45Q-Factor Ferrite 50mA 0805 Paper T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQM21NN1R8K10D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQM21
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.45mm
  • Current Rating
    50mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    570mOhm Max
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    45 @ 10MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Q Factor
    45
  • DC Current
    50mA
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    0.041 1.05mm