  • LQG18HN1N2S00D
LQG18HN1N2S00D
advertisement
Manufacturer No:
LQG18HN1N2S00D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQG18HN1N2S00D
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
LQG18HN1N2S00D
Description:
Inductor RF Chip Multi-Layer 1.2nH 0.3nH 100MHz 12Q-Factor Air 500mA 100mOhm DCR 0603 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQG18HN1N2S00D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Air
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQG18
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.1A
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    950μm
  • Current Rating
    500mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Inductance
    1.2nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    12 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Q Factor
    12
  • DC Current
    500mA
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm