  • LP5990TM-1.3/NOPB
LP5990TM-1.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5990TM-1.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5990TM-1.3/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP5990 PMIC 4 4-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 4995
Step5Bar-code shipping tag
LP5990TM-1.3/NOPB
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP5990
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    75μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    75μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 200mA
  • PSRR
    55dB (10kHz)
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.16V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    0.675mm
  • Width
    0.866mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C