  • LP5952LC-1.2/NOPB
LP5952LC-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5952LC-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5952LC-1.2/NOPB
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
LP5952LC-1.2/NOPB
Description:
Enable Fixed 0.5mm Gold LP5952 PMIC 6 6-UFDFN
Quantity:
In Stock : 1059
Step5Bar-code shipping tag
LP5952LC-1.2/NOPB
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP5952
  • Pin Count
    6
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Voltage - Input (Max)
    4.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Max Output Current
    350mA
  • Quiescent Current
    28μA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    700mV
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 350mA
  • PSRR
    80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    128mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    88.128V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm
  • Thickness
    600μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C