  • LP5951MG-3.3/NOPB
LP5951MG-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5951MG-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5951MG-3.3/NOPB
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
LP5951MG-3.3/NOPB
Description:
Enable Fixed LP5951 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 18
Step5Bar-code shipping tag
LP5951MG-3.3/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 hours ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP5951
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    70μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    150mA
  • Quiescent Current
    55μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm