  • LP5907MFX-2.85/NOPB
LP5907MFX-2.85/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5907MFX-2.85/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5907MFX-2.85/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed LP5907 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 5650
Step5Bar-code shipping tag
LP5907MFX-2.85/NOPB
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP5907
  • Current - Supply (Max)
    425μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.85V
    Positive
  • Current - Output
    250mA
  • Quiescent Current
    12μA
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Current - Quiescent (Iq)
    25μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 250mA
  • PSRR
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.05V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    82dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C