  • LP5900TL-4.5/NOPB
LP5900TL-4.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5900TL-4.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5900TL-4.5/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.5mm Copper, Silver, Tin LP5900 PMIC 4 4-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 5851
Step5Bar-code shipping tag
LP5900TL-4.5/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    4-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    4.5V
  • Max Output Current
    150mA
  • Quiescent Current
    25μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    4.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA
  • PSRR
    85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.08V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    675μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.3mm