  • LP3990SDX-0.8/NOPB
LP3990SDX-0.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3990SDX-0.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3990SDX-0.8/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.95mm LP3990 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15782
Step5Bar-code shipping tag
LP3990SDX-0.8/NOPB
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3990
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N6
  • Current - Supply (Max)
    120μA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    800mV
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    0.8V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 150mA
  • PSRR
    55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm