  • LP3990MFX-1.2/NOPB
LP3990MFX-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3990MFX-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3990MFX-1.2/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3990 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 13
Step5Bar-code shipping tag
LP3990MFX-1.2/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP3990
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    120μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.2V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    80μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 150mA
  • PSRR
    55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm