  • LP3988ITL-2.85/NOPB
LP3988ITL-2.85/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3988ITL-2.85/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3988ITL-2.85/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable, Power Good Fixed LP3988 PMIC 5 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 6541
Step5Bar-code shipping tag
LP3988ITL-2.85/NOPB
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    244mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Base Part Number
    LP3988
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    200μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    120μA
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA
  • PSRR
    65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.08V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%