  • LP3983ITL-1.6/NOPB
LP3983ITL-1.6/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3983ITL-1.6/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3983ITL-1.6/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3983 PMIC 5 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 6193
Step5Bar-code shipping tag
LP3983ITL-1.6/NOPB
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3983
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    21μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    5mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.6V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    3μA
  • PSRR
    10dB (10kHz)
  • Voltage Tolerance-Max
    6%