  • LP3961EMPX-3.3/NOPB
LP3961EMPX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3961EMPX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3961EMPX-3.3/NOPB
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3961 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 14291
Step5Bar-code shipping tag
LP3961EMPX-3.3/NOPB
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LP3961
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    800mA
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    9mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 800mA
  • Dropout Voltage
    240mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    1.2A
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C