  • LP3892EMRX-1.2/NOPB
LP3892EMRX-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3892EMRX-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3892EMRX-1.2/NOPB
Package:
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3892 PMIC 8 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3689
Step5Bar-code shipping tag
LP3892EMRX-1.2/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LP3892
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    7mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.216V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    155mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.14V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    1.7mm
  • Length
    4.89mm
  • Width
    3.9mm
  • Thickness
    1.48mm