  • LP3876ET-2.5/NOPB
LP3876ET-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3876ET-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3876ET-2.5/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3876 PMIC 3 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 1285
Step5Bar-code shipping tag
LP3876ET-2.5/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LP3876
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    3A
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 3A
  • Dropout Voltage
    800mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm