  • LP3873ET-1.8/NOPB
LP3873ET-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3873ET-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3873ET-1.8/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LP3873ET-1.8/NOPB
Description:
Enable Fixed LP3873 PMIC 3 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 3297
Step5Bar-code shipping tag
LP3873ET-1.8/NOPB
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    RAIL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3873
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    3A
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    9mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 3A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%