  • LP38690SD-3.3/NOPB
LP38690SD-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP38690SD-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP38690SD-3.3/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Fixed 0.95mm Tin LP38690 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 27
Step5Bar-code shipping tag
LP38690SD-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LP38690
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    55μA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    650mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.45V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm