  • LP3852ESX-1.8/NOPB
LP3852ESX-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3852ESX-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3852ESX-1.8/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3852 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 500
Step5Bar-code shipping tag
LP3852ESX-1.8/NOPB
  • Base Part Number
    LP3852
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Quiescent Current
    3mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 1.5A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C