  • LP2985IM5X-1.5/NOPB
LP2985IM5X-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2985IM5X-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2985IM5X-1.5/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2985 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 13241
Step5Bar-code shipping tag
LP2985IM5X-1.5/NOPB
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Length
    2.92mm