  • LP2983AIM5X-1.2/NOPB
LP2983AIM5X-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2983AIM5X-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2983AIM5X-1.2/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed LP2983 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 936
Step5Bar-code shipping tag
LP2983AIM5X-1.2/NOPB
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2983
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    95μA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm