  • LNY2G103MSEH
LNY2G103MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LNY2G103MSEH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNY2G103MSEH
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNY 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 22.4A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2G103MSEH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LNY
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Aluminum (Al)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    31.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current
    22.4A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    22.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    31.36A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    170mm
  • Height Seated (Max)
    6.693 170.00mm