  • LNU2H122MSEGBN
LNU2H122MSEGBN
advertisement
Manufacturer No:
LNU2H122MSEGBN
HK JDW NO:
555-LNU2H122MSEGBN
Description:
LNU 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNU2H122MSEGBN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.98A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm