  • LNT1H473MSEB
LNT1H473MSEB
advertisement
Manufacturer No:
LNT1H473MSEB
HK JDW NO:
555-LNT1H473MSEB
Description:
LNT 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT1H473MSEB
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.59mA
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.85A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47000μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm