  • LMR16006XDDCT
LMR16006XDDCT
advertisement
Manufacturer No:
LMR16006XDDCT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMR16006XDDCT
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
Description:
6 Terminals 6-Pin LMR16006 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 700kHz Tape & Reel (TR) SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Purchasing and Inquiry
LMR16006XDDCT Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package. During the development of this harley voltage regulator, 6 terminations were made. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. This harley voltage regulator is available in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package for the purpose of space saving. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. This DC DC switching regulator generates Adjustable output on its output pins. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. Voltage regulator's switching frequency reaches 700kHz. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 0.765V. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 12V as the nominal input voltage. DC/DC regulators such as this one belong to the LMR16006 family of products. A voltage of 55V volts can be produced by voltage regulator. 6 pins are used for switching regulator operation. For this switching regulator, it is recommended that the output voltage is at least 765mV volts. A 600mA A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. There is a maximum output voltage of 55V from this voltage regulator 12v. The switching DC-DC regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family of electronic voltage regulator 12vs. Switching regulators operate at 60V supply voltages. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 28μA A of quiescent current. An operating voltage of 4VV ensures adjusting voltage regulator reliable performance. It is able to operate from a maximum supply voltage of 60V, which is suitable for DC DC switching regulator's operation.
LMR16006XDDCT Features
1 outputs
6 pins
Operating supply voltage of 60V
LMR16006XDDCT Applications
There are a lot of Texas Instruments LMR16006XDDCT Voltage Regulators applications.
  • Bending machines
  • Medical monitoring systems
  • Product burn-in
  • Game consoles
  • Series voltage regulation circuits
  • Large fire protection systems
  • Telecommunications equipment
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Post equipment
  • Driver circuits
Step5Bar-code shipping tag
LMR16006XDDCT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LMR16006
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    55V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    28μA
  • Max Output Voltage
    55V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.765V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    700kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    765mV
  • Max Duty Cycle
    96 %
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm