  • LMK62A2-200M00SIAT
LMK62A2-200M00SIAT
advertisement
Manufacturer No:
LMK62A2-200M00SIAT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMK62A2-200M00SIAT
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
Description:
3.3V Clock Oscillator Programmable Timers LMK62A2 200MHz 3.3V 6-SMD Module
Purchasing and Inquiry
LMK62A2-200M00SIAT Overview
There is a 6-SMD Module enclosure with the programmable timer. A frequency of 200MHz is set for the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Type Surface Mount is recommended for mounting.It is possible to provide a voltage of 3.135V~3.465V by using the programmable timer.The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C TA. To keep the clock timer's supply current at 95mA. It is based on LMK62A2. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR, 7 INCH. On operating frequency, it's available in the range of 200MHz. The number of the chip's terminations sums up to 6.
LMK62A2-200M00SIAT Features
Operate frequency at 200MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:95mA
Additional Feature: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR, 7 INCH
LMK62A2-200M00SIAT Applications
  • Remote current sensor
  • Consumer Electronics
  • Power-On Reset Timer
  • Home Automation Sensors
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Motor control
  • Always On Systems
  • Delay circuits
  • White Goods
  • Electric Vehicles
Step5Bar-code shipping tag
LMK62A2-200M00SIAT
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Clock Oscillator
  • Additional Feature
    ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR, 7 INCH
  • Technology
    LVDS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    200MHz
  • Base Part Number
    LMK62A2
  • Physical Dimension
    5.1mm x 3.3mm x 1.1mm
  • Operating Frequency
    200MHz
  • Rise Time-Max
    0.35ns
  • Fall Time-Max
    0.35ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply
    95mA
  • Output Load
    107 OHM
  • Height
    1.15mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm