  • LMK61A2-644M53SIAT
LMK61A2-644M53SIAT
advertisement
Manufacturer No:
LMK61A2-644M53SIAT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMK61A2-644M53SIAT
Package:
6-SMD Module
Description:
3.3V Clock Oscillator Programmable Timers LMK61A2 644.53MHz 3.3V 6-SMD Module
Purchasing and Inquiry
LMK61A2-644M53SIAT Overview
6-SMD Module comes in a package with the timer clock. There is a programmable timer set at a frequency of 644.53MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. There is no recommended mounting type other than Surface Mount.There is a voltage of 3.135V~3.465V that can be supplied by the programmable timer.The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 152mA. It is based on LMK61A2. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT. On operating frequency, it's available in the range of 644.53125MHz. The number of the chip's terminations sums up to 6.
LMK61A2-644M53SIAT Features
Operate frequency at 644.53MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:152mA
Additional Feature: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
LMK61A2-644M53SIAT Applications
  • Remote Data-Logger
  • Intruder Detection
  • Car Door Handle circuit
  • Intruder Detection
  • Remote Sensors
  • Long Time One Shot
  • Internet of Things (IoT)
  • Battery Powered Systems
  • Battery-Powered Systems
  • Thermostats
Step5Bar-code shipping tag
LMK61A2-644M53SIAT
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Clock Oscillator
  • Additional Feature
    ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT
  • Technology
    LVDS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    644.53MHz
  • Base Part Number
    LMK61A2
  • Physical Dimension
    7.1mm x 5.1mm x 1.15mm
  • Operating Frequency
    644.53125MHz
  • Rise Time-Max
    0.25ns
  • Fall Time-Max
    0.25ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply
    152mA
  • Output Load
    125 OHM
  • Height
    1.15mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness
    800μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C