  • LM76003QRNPTQ1
LM76003QRNPTQ1
advertisement
Manufacturer No:
LM76003QRNPTQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM76003QRNPTQ1
Package:
30-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
30 Terminals 3.5V 30-Pin LM76003 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 300kHz~2.2MHz Tape & Reel (TR) 3.5A 30-WFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1000
Step5Bar-code shipping tag
LM76003QRNPTQ1
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Package / Case
    30-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    30
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    30
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM76003
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    300kHz~2.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Voltage - Output (Max)
    57V
  • Height
    800μm
  • Length
    6mm
  • Width
    4mm