  • LM53603AMPWPT
LM53603AMPWPT
advertisement
Manufacturer No:
LM53603AMPWPT
HK JDW NO:
815-LM53603AMPWPT
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 3.9V 16-Pin LM53603 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) 3A 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 588
Step5Bar-code shipping tag
LM53603AMPWPT
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LM53603
    1
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    3.9V
  • Input Voltage-Nom
    13.5V
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm