  • LM53601NQDSXTQ1
LM53601NQDSXTQ1
advertisement
Manufacturer No:
LM53601NQDSXTQ1
HK JDW NO:
815-LM53601NQDSXTQ1
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
10 Terminals 10-Pin LM53601 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) 1A 10-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1472
Purchasing and Inquiry
LM53601NQDSXTQ1 Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. As you can see, this harley voltage regulator contains 10 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The space-saving 10-WFDFN Exposed Pad package is available for this voltage regulator. The voltage regulator is configured with 1 outputs. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. As long as its operating temperature is -40°C~150°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 2.1MHz. The output voltage (Min/Fixed) of this voltage regulator 12v is 3.3V. Featuring a 1A output current, dc to dc voltage regulator offers maximum design flexibility. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 13.5V as the nominal input voltage. As a member of the LM53601 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. At 3.3V volts, voltage regulator can provide voltage. There are 10 pins used for switching regulator operation. There should be at least a 3.3V volt output voltage for this switching regulator in order to make it work properly. Known as a switching DC-DC regulator, this voltage regulator belongs to the Automotive, AEC-Q100 family. No external factors affect how much current harley voltage regulator consumes. An operating voltage of 3.8VV ensures adjusting voltage regulator reliable performance. ALSO OPERATES IN PFM CONTROL TECHNIQUE-switching regulators provide efficiency and stability. It is able to operate from a maximum supply voltage of 36V, which is suitable for DC DC switching regulator's operation.
LM53601NQDSXTQ1 Features
1 outputs
10 pins
ALSO OPERATES IN PFM CONTROL TECHNIQUE
LM53601NQDSXTQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM53601NQDSXTQ1 Voltage Regulators applications.
  • Production lines
  • seismic instrument power circuits
  • Arc suppression circuits
  • Thermal power
  • Imported equipment
  • Packaging
  • Ball screw pair
  • USB circuits
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Printing
Step5Bar-code shipping tag
LM53601NQDSXTQ1
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM53601
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Input Voltage-Nom
    13.5V
  • Max Supply Voltage
    36V
  • Min Supply Voltage
    3.8V
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    23μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Max Duty Cycle
    96 %
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm