  • LM536015QDSXRQ1
LM536015QDSXRQ1
advertisement
Manufacturer No:
LM536015QDSXRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM536015QDSXRQ1
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
10 Terminals 3.8V 10-Pin LM536015 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) 1A 10-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 33883
Step5Bar-code shipping tag
LM536015QDSXRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN PFM CONTROL TECHNIQUE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM536015
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    3.8V
  • Input Voltage-Nom
    13.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    23μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm