  • LM46000QPWPRQ1
LM46000QPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
LM46000QPWPRQ1
HK JDW NO:
815-LM46000QPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin LM46000 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~2.2MHz Tape & Reel (TR) 500mA 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 5853
Step5Bar-code shipping tag
LM46000QPWPRQ1
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Base Part Number
    LM46000
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    24μA
  • Max Output Voltage
    28V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz~2.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm