  • LM43603QPWPRQ1
LM43603QPWPRQ1
advertisement
Manufacturer No:
LM43603QPWPRQ1
HK JDW NO:
815-LM43603QPWPRQ1
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin LM43603 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~2.2MHz Tape & Reel (TR) 3A 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 1252
Step5Bar-code shipping tag
LM43603QPWPRQ1
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Base Part Number
    LM43603
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Quiescent Current
    27μA
  • Max Output Voltage
    28V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Frequency - Switching
    200kHz~2.2MHz
    Yes
  • Min Output Voltage
    1V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm