  • LM43603PWPR
LM43603PWPR
advertisement
Manufacturer No:
LM43603PWPR
HK JDW NO:
815-LM43603PWPR
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin LM43603 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~2.2MHz Tape & Reel (TR) 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 6525
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LM43603PWPR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    6.39999g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Base Part Number
    LM43603
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    28V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    27μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Frequency - Switching
    200kHz~2.2MHz
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm